To, co znajduje się poniżej, to baza wiedzy i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – FAQ. Dotyka ona tematów związanych z instalacjami grzewczymi, wentylacyjnymi i klimatyzacją, w budynkach. Pogrupowaliśmy ją według konkretnych zagadnień – instalacji i jako taką można ją przeglądać. Nowsze oraz aktualizowane wpisy będą znajdowały się wyżej na liście – w obrębie danej grupy.

Do wyszukiwania treści na stronie należy posłużyć się wbudowaną w przeglądarkę wyszukiwarką (Ctrl+F). Można jej używać zarówno przy zwiniętych, jak i rozwiniętych podpunktach. Aby ukryć wszystkie, należy kliknąć „Zwiń wszystkie” – przycisk znajduje się nad każdym blokiem wpisów. Analogicznie, kliknięcie „Rozwiń wszystkie” otworzy pełną listę FAQ, co ułatwi wyszukiwanie, w całej zawartości.

Ambicją tego streszczenia jest zebranie odpowiedzi, na najczęściej zadawane pytania, pozbawione zbędnych dywagacji. Nie znaczy to wcale, że wiedza tu zawarta ma powierzchowny charakter. Została ona zebrana i jest przekazywana w myśl zasady „samo gęste”, czyli najważniejsze najpierw.

Nasz FAQ jest żywą bazą wiedzy, dlatego staramy się o nie dbać. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek sugestie lub uwagi co do zawartości, to będziemy zobowiązani za taką informację. Jesteśmy dostępni pod adresem mailowym, w zakładce Kontakt.

Chłodzenie sufitowe:

Działanie chłodzenia sufitowego polega na odebraniu nadmiaru ciepła z pomieszczenia, bez wymuszenia intensywnego ruchu powietrza. Dzieje się to poprzez spokojny odbiór ciepła na dużej powierzchni np. całego sufitu, w pomieszczeniu.

W porównaniu z chłodzeniem powierzchniowym, wada klimatyzatorów montowanych w pomieszczeniach jest oczywista. Chodzi o negatywny sposób w jaki użytkownicy oceniają ruch powietrza, wymuszony przez urządzenia zamontowane na ścianach lub suficie. Dzieje się tak, ponieważ dostarczenie dużej ilości chłodu w jednym miejscu wymaga pracy wentylatora, który wymusi obieg powietrza. Taki sposób działanie wiele osób odczuwać będzie jako nieprzyjemny.

Z tego powodu odczucie komfortu w lecie w klimatyzowanych pomieszczeniach, jest najwyższe, jeżeli zostały one wyposażone w systemy powierzchniowe na przykład, chłodzenie sufitowe.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Chłodzenie sufitowe odprowadzi nadmiar energii (ciepło jawne) z budynku, jednak nie osuszy powietrza (ciepło utajone). Dla zapewnienia pełnego komfortu w każdych warunkach łączymy chłodzenie sufitowe z jednoczesnym osuszaniem powietrza.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Load More

Wentylacja:

Anemostat nawiewny, umieszczamy zwykle na suficie, a dostarcza on świeże powietrze do pomieszczenia. Jeżeli wokół anemostatu pojawiają się zabrudzenia – ciemniejsza obwódka, to dostarczane powietrze nie było wystarczająco czyste.

Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska będą zabrudzone filtry w urządzeniu wentylacyjnym (rekuperatorze albo centrali). Powietrze przedostaje się wtedy przez nie albo obok nich i wnosi do przewodu wentylacyjnego zanieczyszczenia, które wydostaną się następnie przez anemostaty, tworząc ślady na białym suficie.

Rozwiązujemy ten problem poprzez częstszą kontrolę i wymiana filtrów. Filtr działa poprawnie, gdy całość powietrza przechodzi przez włókninę filtracyjną, a nie omija go, na przykład bokiem. Możemy również rozważyć zamianę samych filtrów. Zamiast powszechnie stosowanych w urządzeniach wentylacyjnych, filtrów G4 zastosować wkłady o lepszej dokładności filtracji, na przykład F7. W takim jednak przypadku musimy liczyć się, ze zwiększonym oporem oraz krótszym czasem ponownego zabrudzenia filtra – kolmatacji.

Innym rozwiązaniem, szczególnie polecanym wtedy, kiedy zależy nam na bardzo dokładnym filtrowaniu powietrza, mogą być indywidualne stożki filtracyjne. Montuje się je bezpośrednio przed anemostatem nawiewnym. To rozwiązanie znajdujące się ofercie wielu producentów systemów wentylacyjnych, z pozoru najprostsze, ma jednak wadę. Po ich zastosowaniu trzeba pamiętać, kontrolować i okresowo wymieniać większą liczbę takich filtrów, w różnych miejscach na obiekcie.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Powietrze którego pozbywamy się z budynku może zawierać zapachy np. gotowania z kuchni, albo z toalety. Dlatego chcemy się go skutecznie pozbyć, wprowadzając na jego miejsce powietrze świeże. Wyrzutnia powietrza ścienna lub dachowa, to element, który temu właśnie służy.

Możemy ją umieścić zarówno w ścianie zewnętrznej, przy zachowaniu prawidłowych odległości od drzwi i okien lub na połaci dachowej. To rozwiązanie dla ścian i dachów płaskich nie nastręcza większych problemów technicznych, gdyż używamy do tego celu gotowych elementów dachowych.

Praktycznym rozwiązaniem stosowanym przy wykonaniu wyrzutni powietrza wentylacyjnego przez dach spadzisty, jest wspólne wyprowadzenie przez dach większej ilości przewodów (wyrzutnia wentylacji, odpowietrzenie kanalizacji, system powietrzno-spalinowy z kotła gazowego itp.) w postaci wspólnego przejścia dachowego.

Dla dachów, które posiadać będzie znaczna część domów w Polsce, a więc spadzistych, z dachówką ceramiczną, można zastosować typowe elementy systemów wentylowania, które producenci dachówki mają w swojej ofercie. Elementy takie wyglądają jak specyficzne ‚grzybki’ na dachu. Należy jednak pamiętać, że przepływ przez nie jest niewielki, czyli dla średniej wydajności rekuperatora potrzebnych będzie co najmniej kilka sztuk.

Wróć do innych wpisów w FAQ

W budynkach wyposażonych w wentylację z rekuperacją rolą okapu kuchennego jest eliminowanie z powietrza tłuszczu uwalnianego przy gotowaniu oraz zatrzymanie części powstających tam zapachów. Stanie się tak wtedy, kiedy okap zostanie wyposażony we wkład z filtrem węglowym oraz wolny wypływ powietrza do pomieszczenia.

Filtry takie są dostępne jako akcesoria dla większości modeli okapów kuchennych, wymiana nie jest skomplikowana, a filtr wystarcza na kilka miesięcy, zależnie od intensywności używania.

Dzięki takiemu rozwiązaniu korzysta się na sprawnej wentylacji we wszystkich pomieszczeniach nie tracąc równocześnie energii. W kuchni okap usuwa tłuszcz z powietrza, gdy coś gotujemy, a jednocześnie wentylacja mechaniczna dba nieprzerwanie o komfort mieszkańców, zastępując zużyte powietrze świeżym.

Za wymianę powietrza w budynku, także w kuchni, odpowiada wentylacja mechaniczna i to ona pozbywa się z pomieszczeń niechcianych zapachów, na przykład podczas i po gotowaniu.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Suchość powietrza, którą odczuć można zimą w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną, ale nie tylko w nich, wynika z dostarczania świeżego powietrza do wnętrza do budynku. Powietrze na zewnątrz, silnie przemrożone, jest właściwie pozbawione wilgoci, dlatego wprowadzanie go w do wewnątrz zabierze wilgoć, która tam się znajduje.

Źródłem wilgoci dla powietrza w pomieszczeniach jesteśmy my, ludzie. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas oddaje do niego, głównie oddychając, około 80 gramów wody na godzinę. Innymi źródłami wilgoci są również otaczające nas przedmioty takie jak rośliny, schnące ręczniki albo niedawno umyta podłoga.

Praktycznym sposobem radzenia sobie, z niską wilgotnością powietrza w okresie silnych mrozów, jest zredukowanie wydajności wentylacji, do niezbędnego minimum. Pomaga wtedy również zwiększenie ilości wilgotnych przedmiotów w pomieszczeniu np. więcej kwiatów, a w skrajnym przypadku, zaopatrzenie się w mechaniczny nawilżacz powietrza.

Najlepszym jednak rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie rekuperatora z wymiennikiem przeznaczonym do odzysku wilgoci z powietrza wywiewanego tzw. wymiennik entalpiczny. Działanie tego wymiennika, oprócz odzysku ciepła, co naturalne dla rekuperatorów, pozwala również odzyskiwać część usuwanej z pomieszczeń wilgoci. W efekcie jego pracy można liczyć na wzrost poziomu wilgotności względnej do około 10%, w porównaniu do rekuperatorów pozbawionych tej funkcji.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Do niektórych elementów wentylacji powinien być dostęp nawet po zabudowaniu sufitów płytami GK. Należą do nich przepustnice, filtry, rewizje na przewodach, nagrzewnice itp.

Jeżeli nie wykonuje tego profesjonalna ekipa, wtedy budowlańca, który będzie wykonywał zabudowy GK należy o tym poinformować i dopilnować, aby wykonał on odpowiednie drzwiczki rewizyjne.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Skrzynka rozprężna to element, który znajduje się nad sufitem gipsowo-kartonowym a od dołu przymocowany jest do niego anemostat. Skrzynka ta ma swoje wymiary, dlatego wycięty otwór w GK musi uwzględnić jego montaż np. znajdować się w odpowiednio dużej odległości od stelażu GK. Innym istotnym parametrem jest również jej wysokość.

Jeżeli nie zajmuje się tym profesjonalna firma, warto zadbać o to, aby obniżenie sufitu podwieszanego było co najmniej takie, aby ukryć skrzyknę rozprężną znajdującą się nad GK.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Load More

Ogrzewanie:

Grupa ogrzewań powierzchniowych, do której należy ogrzewanie podłogowe, charakteryzuje się najniższą temperaturą zasilania instalacji. Oznacza to, że w czasie mrozów, gdybyśmy zainstalowali grzejniki to będą one zasilane z kotłowni wodą o temperaturze około 70C, a w tym samym czasie ogrzewanie podłogowe będzie w stanie ogrzać budynek przy zaledwie 35C na zasilaniu.

Ta cecha ogrzewań powierzchniowych jest ściśle powiązana ze sprawnością jaką osiągają urządzenia grzewcze, takie jak kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła. Fizyczna zasada działania tych urządzeń opiera się na zależności – im niższa temperatura zasilania instalacji tym wyższa sprawność, a co za tym idzie niższe rachunki za energię. Dlatego nie jest korzystnym ograniczanie powierzchni ogrzewania podłogowego. Dzieje się tak niestety, kiedy próbujemy wydzielić strefy nieogrzewane, takie jak na przykład pod meblami czy wanną w łazience.

Omijanie rurami ogrzewania podłogowego, miejsc w których planujemy ustawienie mebli tworzy zbędne „zimne wyspy” w obszarze ogrzewanej płyty. Oprócz samego ograniczenia mocy ogrzewania, wyłączone obszary, ze względu na nierówne rozgrzewanie się wylewki, doprowadzają do zbędnych naprężeń mechanicznych wewnątrz płyty.

Rozsądnym jest wykorzystanie maksymalnej powierzchni grzewczej posadzki, natomiast pozostawienie wylewki bez rur ogrzewania podłogowego w miejscach spodziewanego mocowania elementów, takich jak schody ażurowe, przykręcane prowadnice szaf, podstawy barierek, kominki itp.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Instalacje ogrzewania podłogowego najkorzystniej jest zastosować we wszystkich pomieszczeniach ogrzewanego budynku. Inwestorów często nurtuje pytanie czy nie było by lepiej, gdy wybiorą w sypialniach tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe, a w pozostałych pomieszczeniach podłogowe? Zatem, czy stosować ogrzewanie podłogowe pod łóżkiem?

Dla sypialni, najczęściej podnoszoną różnicą pomiędzy ogrzewaniem podłogowym, a tradycyjnym grzejnikowym, jest szybkość reakcji ogrzewania. Jeżeli dłuższy czas reakcji uznać za wadę, to jest to w zasadzie jedyna poważna wada ogrzewania podłogowego w stosunku do grzejnikowego. Wada ta, a raczej cecha, przestaje mieć tak duże znaczenie, kiedy przyjrzeć się bliżej sposobowi korzystania z tego pomieszczenia.

Zasadniczo więc, po ustawieniu żądanej temperatury, niższej np. o 1-2C w stosunku do reszty pomieszczeń, sypialnia nie wymaga jej korygowania. Wyposażona w elektroniczne sterowanie temperaturą pozwala, nie tylko utrzymywać zadaną temperaturę z uwzględnieniem obniżeń i podwyższeń, ale ma jeszcze jedną doskonałą cechę, a mianowicie umożliwia zintegrowanie całego systemu ogrzewania w logiczną, spójną, zarządzaną np. ze smartfona, całość.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Możliwość dogrzania budynku, bądź pomieszczenia, przy pomocy ogrzewania podłogowego zależy od kilku czynników. Należą do nich zapotrzebowanie na ciepło, jakie należy dostarczyć do pomieszczenia przy bieżącej temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej, wielkość powierzchni ogrzewania jaką mamy do dyspozycji oraz średnia temperatura na powierzchni posadzki.

Aby ogrzewanie podłogowe działało komfortowo można założyć, na przykładzie pomieszczeń mieszkalnych albo biur, że temperatura powierzchni nie powinna, w żadnym momencie sezonu grzewczego, przekroczyć 29C. Zastosowanie na posadzce okładziny drewnianej, w miejsce ceramiki, ograniczy jeszcze dopuszczalną temperaturę do około 26C. Co zatem stanie się, gdy na etapie wykonywania, zamieni się wykończenie posadzki z zaprojektowanej ceramiki na drewno?

W takiej sytuacji trzeba liczyć się z co najmniej dwojakimi konsekwencjami. Po pierwsze, ze względu na wyższy opór cieplny drewna w stosunku do ceramiki, będą występowały niedogrzania tego pomieszczenia w okresie niskich temperatur. Po drugie, zamieniona okładzina na ogrzewaniu podłogowym, przy zachowanych pozostałych parametrach, takich jak rozstaw rur czy temperatura czynnika grzewczego, będzie rozgrzewana ponad miarę co, doprowadzić może do jej przedwczesnego zużycia i uszkodzenia.

Prawidłowym rozwiązaniem jest przemyślany projekt i stosowanie się do jego wskazówek.

Wróć do innych wpisów w FAQ

W typowych projektach architektonicznych pozioma izolacja podłogi na gruncie bywa o grubości 10 cm (twardego styropianu lub styroduru), a na stropie między kondygnacyjnym 5 cm. Z punktu widzenia izolacyjności cieplnej i wykonania instalacji, zwiększenie grubości do minimum 15 cm na gruncie i 10 cm na stropie między kondygnacyjnym, jest korzystne.

Większa grubość izolacji to przede wszystkim lepsza izolacyjność cieplna, względem gruntu pod budynkiem lub pomieszczeń nieogrzewanych. Daje jednak również możliwość unikania kolizji, układanych w tej warstwie instalacji (wodnych, ogrzewania, centralnego odkurzacza, wentylacji itp.)

Innym ważnym argumentem, za zwiększeniem grubości poziomych izolacji termicznych, jest możliwość ‚skorygowania’, na etapie wykonawczym, nierówności jakie powstały przy wcześniejszych pracach np. wylewanie chudego betonu czy stropu.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Im grubsza warstwa styropianu pod posadzką, tym ważniejsze jakiej będzie on twardości. Decydując się na izolacje, pod wylewką, o grubości 15cm i więcej trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Konsekwencją zastosowania zbyt miękkiego styropianu, w grubej warstwie, może być pękanie wykonanej posadzki. Stosować należy tylko sprawdzony styropian. W takich przypadkach korzystamy z produktu firmy Austrotherm o oznaczeniu EPS 035.

Można oczywiście kupić jeszcze twardsze odmiany styropianu albo super twardy styrodur. Jenak ułożenie go równo na posadzce, wymaga zawsze docinania, co w przypadku wysokiej twardości jest bardzo pracochłonne.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Zakładane w projekcie grubości izolacji, pod płytą wylewki, należy koniecznie zweryfikować na budowie. Zdarza się bowiem, że chudy beton nie był równo wylany albo strop osiadł przy betonowaniu. W takiej sytuacji trudno utrzymać prawidłową grubość jastrychu anhydrytowego w przedziale 4-5 cm układając jednakową grubość warstwy styropianu na całej powierzchni.

Przed zakupem izolacji pod ogrzewanie podłogowe i dostarczeniem go na budowę, układane grubości styropianu powinien poznać wykonawca wylewki. To on będzie odpowiadał za to, żeby posadzka później nie pękała, powinien więc skonsultować ostatecznie ile centymetrów izolacji, a tym samym jaka grubość wylewki, znajdzie się w każdym pomieszczeniu.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Zastosowanie, w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, systemu elektronicznego sterowania pozwala na precyzyjne dopasowanie temperatury do bieżących oczekiwań.

W skład systemu wejdą:

 • regulatory temperatury, termostaty montowane w pomieszczeniach,
 • sterowniki montowane w szafkach razem z rozdzielaczami do ogrzewania,
 • siłowniki ograniczające ogrzewanie w danym pomieszczeniu,

Działanie systemu, racjonalizuje wykorzystanie energii cieplnej, w myśl zasady, że skoro nie trzeba grzać, bo została już osiągnięta właściwa temperatura, to nie ma również potrzeby pompowania wody w ten fragment podłogi. Zapobiega to oczywistemu marnowaniu ciepła, traconego przy przegrzewaniu pomieszczeń, ale również marnowaniu energii elektrycznej przez pompę.

Zaletą takiego systemu jest to, że po osiągnięciu, we wszystkich pomieszczeniach, zadanej temperatury, system grzewczy przejdzie automatycznie w stan oczekiwania, wyłączając wszystkie urządzenia. Uśpienie takie będzie trwało do ponownego pojawienia się potrzeby grzania w którymkolwiek z pomieszczeń.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Load More

Projekty:

PB – Projekt budowlany instalacji, to najpowszechniej spotykana forma dokumentacji projektowej. Jest on składany, wraz z innymi branżami oraz wymaganymi załącznikami do urzędu, w celu uzyskania pozwolenia na budowę domu czy innego obiektu.

Kompletność tego opracowania, jeżeli chodzi o część techniczną, jest bardzo ograniczona. Zawiera on tylko niezbędne, dla urzędu, podpisy i załączniki, jednak technicznie jest dosyć ogólny.

Sygnalizuje on w jakie instalacje będzie wyposażony budynek, bez wchodzenia w techniczne detale. Dla projektu budowlanego nie wykonuje się szczegółowych zestawień materiałów ani kosztorysów.

Wróć do innych wpisów w FAQ

PW – Projekt wykonawczy, stanowi uszczegółowienie założeń przyjętych w projekcie budowlanym. Nie podlega on odbiorowi urzędowemu w taki sam sposób jak projekt budowlany, dlatego od strony formalnej nie musi być w nim tylu załączników.

Dla wykonawcy instalacji, stanowi „mapę drogową”, tego jak ma on wykonać daną pracę, a ponadto na nim, powinny zostać narysowane i opisane wszelkie odstępstwa, które wynikną w trakcie prowadzenia prac.

Tak uzupełniony projekt wykonawczy, staje się projektem po-wykonawczym, którego każdy inwestor powinien żądać, przy zakończeniu prac, od swojego instalatora.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Load More

Ogólnobudowlane:

Harmonogram prac na budowie – pod kątem wykonywanych instalacji.

 • Przygotowanie przejść technologicznych w ławach fundamentowych pod przyłącza wody użytkowej, kanalizacji sanitarnej, dolnego źródła pompy ciepła oraz gruntowego wymiennika ciepła,
 • Ławy fundamentowe,
 • Ułożenie poziomu kanalizacji sanitarnej,
 • Chudy beton,
 • Budynek w stanie surowym, zamkniętym. Okna i drzwi zamontowane,
 • Wykonanie pionów kanalizacyjnych wraz z odpowietrzeniami, osadzenie szafek rozdzielaczowych i tranzytów prowadzonych w ścianach. Przygotowanie przebić w ścianach i stropach dla wentylacji. Prace, w tym etapie, najlepiej prowadzić równolegle z elektrykami. Etap zakończony pierwszą próbą szczelności instalacji, 
 • Tynkowanie,
 • Rozprowadzenie instalacji w posadzce, montaż podejść pod przybory sanitarne. Koordynacja z elektrykami ułożenia przewodów do regulatorów temperatury w pomieszczeniach,
 • Wykonanie warstwy izolacji na stropie i ogrzewania podłogowego. Etap zakończony główną próbą szczelności instalacji, 
 • Wylewki,
 • Instalowanie kanałów wentylacji mechanicznej,
 • Zamykanie sufitów podwieszanych, ścian gipsowo-kartonowych, malowanie i układanie glazury,
 • Montaż urządzeń kotłowni, rekuperatora, klimatyzatorów, wyposażenia łazienek, regulatorów temperatury,
 • Rozruch kotłowni dla wygrzewania posadzek przed ułożeniem ceramiki lub paneli,
 • Uruchomienie pozostałych urządzeń i instalacji, szkolenie użytkownika z obsługi urządzeń.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Współpracującego, na budowie, elektryka prosimy o wykonanie okablowania dla: (przewód elektryczny – linka, zapas przewodu do skrócenia min. 2 m)

Ogrzewanie i źródło ciepła

 • Ogrzewanie grzejnikowe Zasilanie 230V w pobliżu grzejników drabinkowych – gniazdko lub kabel dla zasilania grzałki elektrycznej gniazdkowej lub zintegrowanej z grzejnikiem (moc max. 900W).
 • Ogrzewanie powierzchniowe Kabel sterujący 4 x 1,0 mm2 pomiędzy wszystkimi regulatorami temperatury R1, R2… a odpowiadającą im szafką ogrzewania powierzchniowego SZ1, SZ2… Zasilanie 230V do szafek ogrzewania powierzchniowego SZ1, SZ2… Połączenie modułów sterujących z każdej szafki ogrzewania powierzchniowego SZ1, SZ2… z pomieszczeniem kotłowni – kabel 3×1,0 mm2.
 • Kotłownia, węzeł cieplny Czujnik temperatury na zewnętrznej ścianie budynku, nie niżej niż 1,5m nad ziemią na północnej ścianie budynku – kabel 3×1,0 mm2 do pomieszczenia kotłowni (przy kotle). Zasilanie 230V do kotła – podwójne gniazdo w pobliżu kotła. Sterowanie elektromagnetycznym zaworem protekcji gazu – kabel 3×1,0 mm2 od kotłowni do zaworu protekcji gazu. Regulator temperatury dla kotła – kabel 3×1,0 mm2 lub inny wg wymagań producenta urządzeń od wybranej lokalizacji do kotłowni. Zasilanie 230V dla pompy cyrkulacyjnej CWU – podwójne gniazdo w pobliżu podgrzewacza. Zasilanie elektryczne dla pompy ciepła – kabel 5×2,5 mm2 lub inny wg wymagań producenta urządzeń do wybranej lokalizacji pomieszczenia technicznego.

Wentylacja i klimatyzacja

 • Wentylacja mechaniczna, rekuperacja Zasilanie 230V do rekuperatora, nagrzewnicy wstępnej/wtórnej oraz defrostera – 2 gniazda lub zasilanie 3- fazowe w zależności od typu i mocy urządzenia. Sterowanie rekuperatorami – kabel UTP lub inny wg wymagań producenta urządzeń od wybranej lokalizacji (puszka podtynkowa średnica 60 mm) do rekuperatora. GWC/defroster, czujnik temperatury na zewnętrznej ścianie budynku, nie niżej niż 1,5m nad ziemią na północnej ścianie budynku – kabel 3×1,0 mm2 do pomieszczenia gdzie będzie zainstalowany GWC/defroster. Włącznik intensywnej wentylacji – kabel sterujący 3×1,0 mm2 od wybranej lokalizacji do rekuperatora. Zasilanie 230V do przepustnic wentylacyjnych – 1 gniazdo. Sterowanie przepustnicami wentylacyjnymi – kabel 3×1,0 mm2 od wybranej lokalizacji do przepustnicy.
 • Instalacja wentylacji basenu Sterowanie – regulator temperatury i higrometr pomieszczeniowy – osobne kable ekranowane 2×0,25 mm2 lub inne wg wymagań producenta urządzeń od wybranej lokalizacji na hali basenowej do centrali wentylacyjnej. Zasilanie 230V do centrali basenowej – 1 gniazdo (ok. 2kW) Zasilanie 230V – 400V do nagrzewnicy elektrycznej dla centrali basenowej – kabel wg wymagań producenta. Sterowanie od nagrzewnicy elektrycznej do centrali basenowej – kabel wg wymagań producenta. Sterowanie od pompy nagrzewnicy wodnej do centrali basenowej – kabel wg wymagań producenta. Automatyka sterująca od siłownika nagrzewnicy wodnej do centrali basenowej – kabel wg wymagań producenta. System sterujący centralą basenową – kabel UTP lub inny wg. wymagań producenta urządzeń od wybranej lokalizacji do centrali wentylacyjnej.
 • Klimatyzacja Zasilanie 230V lub 380V do klimatyzacji, niezależnie do każdej jednostki zewnętrznej lub wewnętrznej wg. wymagań producenta urządzeń. Połączenie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych klimatyzacji – kabel 4×1,5 mm2 (drut) lub inny wg wymagań producenta urządzeń. Sterowanie klimatyzacją – kabel 3×1,0 mm2 od wybranej lokalizacji do każdej jednostki wewnętrznej wg wymagań producenta urządzeń.

Instalacja sanitarna

 • Instalacja solarna Zasilanie 230V do tablicy sterującej – solarnej. Czujnik temperatury od tablicy sterującej do kolektorów słonecznych – kabel 3×1,0 mm2.
 • Instalacja wody ze studni Zasilanie 230V lub 380V do skrzynki przyłączeniowej. Sterowanie od włącznika ciśnieniowego do skrzynki przyłączeniowej 2×2,0 mm2 lub inny wg wymagań producenta. Połączenie od skrzynki przyłączeniowej do pompy w studni – kabel 4×2,0 mm2 lub inny wg wymagań producenta. Sondy do zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem od studni do skrzynki przyłączeniowej w budynku kabel – 3×1,5 mm2

Wróć do innych wpisów w FAQ

Zdarza się niekiedy, że po obliczeniach cieplnych OZC, Klient zgłosi uwagę w rodzaju : „Liczyłem, że zapotrzebowanie na ciepło będzie mniejsze, bo dom jest porządnie ocieplony…”.

Wyniki obliczeń częstokroć rozchodzą się z naszymi wyobrażeniami o jakości docieplenia domu. Dzieje się tak, ponieważ obliczenia opierają się na normach i założeniach, między innymi takich jak:

 • Docelową temperaturę w pomieszczeniach (np. 20 dla pokoi i biur oraz 24 dla łazienek) oraz ekstremalną zewnętrzną wg. danej strefy klimatycznej (np. -20 stopni Celsjusza, dla przeważającej części kraju),
 • Brak zysków ciepła od nasłonecznienia, ponieważ interesuje nas obliczenie maksymalnej moc grzewczej, w najniekorzystniejszym momencie,
 • Wyliczonej straty nie pomniejsza się o zyski ciepła od urządzeń wewnętrznych, oświetlenia ani mieszkańców,
 • Parcie wiatru i wywoływane nim wnikanie zimnego powietrza do pomieszczeń, uwzględnia się w taki sposób jak by budynek był poddany najbardziej niekorzystnemu naporowi wiatru i to z każdej strony jednocześnie.
 • Wartość współczynnika przenikania ciepła. Optymistycznie przyjmuje się, że warstwy przegród budowlanych są wykonane materiałów, o parametrach zgodnych z wynikami badań laboratoryjnych i połączone ze sobą w sposób modelowy.

Wróć do innych wpisów w FAQ

Load More