Dobór pompy ciepła determinuje o późniejszych kosztach eksploatacji, więc o jej opłacalności. Rozwiązaniem, które najlepiej sprawdziło się u wielu naszych Klientów, są powietrzne pompy ciepła typu Split, firmy Brotje, najczęściej w połączeniu z buforem ciepła.

Standard wykonania pompy ciepła w INSTALPOLu

– Typ K – Pompa ciepła Brotje zintegrowana z podgrzewaczem w jednej obudowie, przypominająca lodówkę

– Typ C – Pompa Brotje wisząca, do współpracy z oddzielnym podgrzewaczem wody użytkowej

– Typ P – Pompa Brotje z wewnętrznym buforem i wbudowaną automatyką do sterowania – można ją łączyć w zespoły o większej mocy – praca w kaskadzie.

Każda z powyższych pomp jest dostępna w 4 różnych rozmiarach, co pozwala dostosować wybór do potrzeb budynku tj. 4, 8, 11 i 16 kW. Natomiast pompę typu P proponujemy dodatkowo o mocy 22 i 27kW.

Chcesz wyceny? Odpowiedz na kilka krótkich pytań, a wycenimy, w jakim zakresie znajdują się najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

  Dlaczego pompa ciepła?

  Monoenergetyczność

  Korzystanie z pompy ciepła do ogrzewania budynku i przygotowani ciepłej wody pozwala na ograniczenie do jednego źródła tj. energii elektrycznej. Znika potrzeba podłączenia gazu do budynku, stawiania komina, wydzielania pomieszczenia zgodnie z ostrymi wymogami odnośnie urządzeń gazowych (szczególnie ważne przy większej mocy np. >30 kW).

  Chłodzenie domu pompą ciepła

  Przy pracy odwróconej (tryb rewersyjny) pompa ciepła może wytwarzać wodę lodową, z której można korzystać przy letnich upałach np. do chłodzenia sufitowego albo dla urządzeń typu klimakonwektor. Ten sposób klimatyzacji niweluje lub bardzo ogranicza potrzebę dodatkowego instalowania klimatyzacji w budynku.

  Samowystarczalność, czyli fotowoltaika a pompa ciepła

  Pompy ciepła są mono energetyczne, jedyne czego potrzebują do działania, to prąd. Dzięki temu są idealnym zespołem z fotowoltaiką, która pozwoli na samodzielne wytwarzanie energii, którą będzie ogrzewany dom. Ile energii musi wytworzyć fotowoltaika, aby ogrzać dom? Dowiedz się więcej o przeciętnym zapotrzebowaniu energetycznym w domu jednorodzinnym z naszego opracowania.  

  Jakie instalacje najlepiej sprawdzą się z pompą ciepła?

  Pompy ciepła, z racji swojej fizycznej zasady działania, są najbardziej wydajne w systemach grzewczych z ogrzewaniem powierzchniowym. Mniej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników — im wyższą temperaturę pompa ciepła musi wytworzyć, tym mniejszą ma moc oraz sprawność. Maksymalną komfortową temperaturą posadzki na ogrzewaniu podłogowym jest 29 stopni przy wykończeniu ceramicznym oraz 26 stopni przy zastosowaniu drewna. Temperatura jego zasilania może dochodzić w tym czasie, zależnie od jakości izolacji na budynku od 35 do 45 stopni. To jest obszar temperatur, w którym sprawności pompy ciepła są korzystne, a to sprawia, że ogrzewanie podłogowe jest doskonale kompatybilnym połączeniem z pompą ciepła. Z tych samych powodów w połączeniu z pompą ciepła świetnie sprawdzą się sufity grzewczo-chłodzące.

  Pompa ciepła w starszych budynkach

  Często pada pytanie, czy w starszym budownictwie jest możliwość wymiany instalacji na pompę ciepła. Nie słabnie również zainteresowanie wymianą pieców węglowych, czy instalacji starszej generacji na nowe źródło ciepła. Specjalizujemy się w takich modernizacjach, a jako firma projektowo-wykonawcza, jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalizm w doborze odpowiedniego źródła i szybki czas wykonania. Dla tych z ogrzewaniem grzejnikowym, lepszym wyborem mogą być kotły kondensacyjne. W wymianie na bardziej ekologiczne i wydajne źródło ciepła mogą też pomóc programy i dotacje, na przykład „Czyste powietrze”.

  Projektowanie i wykonywanie niezawodnych instalacji wewnętrznych to nasza specjalność. Jeśli masz do nas jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.