Suche powietrze w mieszkaniu?

Suchość powietrza, którą odczuć można zimą w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną, ale nie tylko w nich, wynika z dostarczania świeżego powietrza do wnętrza do budynku. Powietrze na zewnątrz, silnie przemrożone, jest właściwie pozbawione wilgoci, dlatego wprowadzanie go w do wewnątrz zabierze wilgoć, która tam się znajduje.

Źródłem wilgoci dla powietrza w pomieszczeniach jesteśmy my, ludzie. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas oddaje do niego, głównie oddychając, około 80 gramów wody na godzinę. Innymi źródłami wilgoci są również otaczające nas przedmioty takie jak rośliny, schnące ręczniki albo niedawno umyta podłoga.

Praktycznym sposobem radzenia sobie, z niską wilgotnością powietrza w okresie silnych mrozów, jest zredukowanie wydajności wentylacji, do niezbędnego minimum. Pomaga wtedy również zwiększenie ilości wilgotnych przedmiotów w pomieszczeniu np. więcej kwiatów, a w skrajnym przypadku, zaopatrzenie się w mechaniczny nawilżacz powietrza.

Najlepszym jednak rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie rekuperatora z wymiennikiem przeznaczonym do odzysku wilgoci z powietrza wywiewanego tzw. wymiennik entalpiczny. Działanie tego wymiennika, oprócz odzysku ciepła, co naturalne dla rekuperatorów, pozwala również odzyskiwać część usuwanej z pomieszczeń wilgoci. W efekcie jego pracy można liczyć na wzrost poziomu wilgotności względnej do około 10%, w porównaniu do rekuperatorów pozbawionych tej funkcji.

Wróć do innych wpisów w FAQ