Ile energii zużywa dom jednorodzinny?

Ile energii będzie potrzebował dom mieszkalny, a dalej z jakiej wysokości rachunkami trzeba się liczyć? Budowane obecnie (rok 2020) budynki jednorodzinne potrzebują od 65 do 110 kWh na 1m2 powierzchni na rok (tabela poniżej). Taką ilość energii zużyjemy na następujące cele:

Energia w budynkach jednorodzinnych
Ile energii zużywamy w budynkach jednorodzinnych, budowanych dzisiaj i dawniej?
  • Ogrzewanie i wentylację 55%,
  • Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej 18%,
  • Prąd do oświetlenia i urządzeń 17%,
  • Gotowanie posiłków 7%,
  • Chłodzenie budynku 3%.

Powyższa proporcja ma oczywiście charakter przybliżony, a wartości typowe dla różnego okresu budowy możemy odczytać w załączonej tabeli. Aby odnieść się do konkretnego przykładu, w naszych obliczeniach, założyliśmy wartość w pobliżu górnej granicy (100kWh/m2/rok dla obiektu wzniesionego około 2020 roku). Tym, co od razu da się wywnioskować, to że dom o powierzchni 150m2 zużyje rocznie około 15000 kWh energii.

Interesującym nas pytaniem będzie, jak ta energia rozłoży się pomiędzy nośniki takie jak prąd elektryczny czy gaz? Wiemy także, że część energii, w postaci ciepła do ogrzewania, zależenie od wybranego systemu grzewczego, może z pochodzić z różnych źródeł. Co więcej, ceny za energię zależą od warunków lokalnych jakie oferuję ich dostawca – taryfa, opłaty stałe itp. Zatem, oświetlenie, gotowanie i chłodzenie będzie z prądu elektrycznego – cena około 65-70 groszy za 1 kWh. Ogrzewanie i ciepła woda z kotłowni gazowej – cena około 20-25 groszy za 1 kWh. Dla tego obiektu należy się liczyć z rachunkami rocznymi, w przybliżeniu:

  • Prąd elektryczny 4000 kWh ; 2700 zł.
  • Gaz 11000 kWh ; 2475 zł.

Po zsumowaniu koszt energii dla takiego domu to około 5200 złotych rocznie. Należy przy tym nadmienić, że ten przykład nie wyczerpał wachlarza możliwych kombinacji źródeł energii. Wręcz przeciwnie.

Wróć do innych wpisów w FAQ


Jeżeli masz pytanie, albo sugestię i chcesz skontaktować się z Autorem tego wpisu, to możesz to zrobić, poprzez wysłanie wiadomości na adres : kontakt.autor@instalpol.com.pl