Co lepsze pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Na często zadawane pytanie, pompa ciepła czy kocioł gazowy, nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ zależy ona od warunków z jakimi wiąże się konkretny przypadek. Można jednak pokusić się o odpowiedź przy pewnych założeniach brzegowych. Oto one:

Sprawność produkcji ciepła
  • Jeżeli na działce jest dostępny gaz przewodowy (ziemny), to opłacalnym będzie skorzystanie z kotła gazowego kondensacyjnego, ponieważ relacja ceny zakupu urządzeń do kosztu energii jest korzystniejsza. Oznacza to, że kocioł kondensacyjny jest tańszy w zakupie od równoważnego rozwiązania z pompą ciepła. Ponadto, różnica w cenie dostarczonego ciepła jest na tyle niewielka, że przy obecnych cenach (sierpień 2020 r.) należy zakładać jak wyżej.
  • Sprawność pompy ciepła zależy silnie od warunków w jakich pracuje. Im większa różnica temperatur pomiędzy miejscem, z którego ciepło pobiera, a do którego oddaje, tym mniejsza sprawność, czyli wyższy cena za pozyskanie ciepło. W takiej sytuacji spada również moc pompy, co oznacza, że wymaga ona wspomagania przez inne źródło ciepła np. grzałki elektryczne. Tego rodzaju ograniczenie dotyczy również kotłów gazowych, których sprawność także zależy od temperatury wody grzewczej, ale w nieporównanie mniejszym stopniu.
Żywotność urządzeń
  • Oczekiwana żywotność kotła będzie w większości przypadków krótsza niż pompy ciepła. Wynika to z faktu, że w kotle gazowym dochodzi do spalania paliwa, wytwarzania spalin oraz kondensatu. To opiera się o szereg reakcji chemicznych, do których dochodzi w komorze spalania, układzie spalinowym, odprowadzeniu kondensatu. Nie pozostaje to bez wpływu na żywotność urządzania. Producenci określają ją na około 15 lat, dla koła kondensacyjnego i 20 lat przy pompie ciepła.
  • Poprawnie działający układ z pompą ciepła będzie niemalże bezobsługowy, a kocioł gazowy wymaga opieki i okresowych przeglądów. Ponieważ pompa ciepła nie spala i nie przetwarza żadnego paliwa, to w jej wnętrzu nie odkładają się np. osady. W takiej sytuacji trzeba je okresowo czyścić. Dobrze działający kocioł kondensacyjny pozostawiony bez fachowego przeglądu na przykład przez 5 lat będzie nadawał się do gruntownego remontu. Może zdarzyć się również, że pójdzie wtedy prosto na złom, podczas gdy pompa ciepła będzie nadal w niezłej formie.
  • Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do „pompowania” ciepła do budynku, daje tym samym możliwość zużycia prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę, do celów ogrzewania. Kocioł gazowy nie ma takiej możliwości.
  • Pompa ciepła pracująca w trybie rewersyjnym, czyli dostarczając do budynku, na przykład w lecie, chłód zamiast ciepła. Oznacza to, że może ona, po odpowiednim przygotowaniu instalacji wewnętrznych do jego odbioru, uczestniczyć w chłodzeniu budynku. Kocioł gazowy nie daje takiej możliwości.
Możliwości urządzenia
  • Praca w nieoptymalnych warunkach, na przykład przy niskim odbiorze ciepła przez budynek, drastycznie skróci żywotność głównego elementu pompy ciepła jakim jest sprężarka. Dzieje się tak dlatego, że pompa zostanie zmuszona aby się wyłączyć, zanim osiągnie prawidłowe parametry pracy oraz ponownie załączyć po krótkiej przerwie. Konstrukcja kotła gazowego sprawa, że jest on mniej wrażliwy na krótkie cykle pracy.
  • Kocioł gazowy pracuje w pełnym spektrum swoich możliwości niezależnie od warunków. Tym samym może szybko dostarczyć dużą ilość ciepła, o bardzo wysokiej temperaturze na przykład przy intensywnym przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Szczególnie odczuwalne jest to w sytuacji gdy użytkownicy korzystają z kąpieli jednocześnie lub jeden po drugim. Pompa ciepła dostarcza ciepło spokojniej i najkorzystniej przy niskich temperaturach wody grzewczej.

To co znajduje się powyżej to krótkie podsumowanie zalet i wad jakie posiadają pompa ciepła czy kocioł gazowy. Nie wyczerpuję ono w żadnym wypadku bogatego wachlarza możliwości konfiguracji źródeł ciepła dla budynków.

Wróć do innych wpisów w FAQ


Jeżeli masz pytanie, albo sugestię i chcesz skontaktować się z Autorem tego wpisu, to możesz to zrobić, poprzez wysłanie wiadomości na adres : kontakt.autor@instalpol.com.pl