Zabrudzenia wokół anemostatów?

Anemostat nawiewny, umieszczamy zwykle na suficie, a dostarcza on świeże powietrze do pomieszczenia. Jeżeli wokół anemostatu pojawiają się zabrudzenia – ciemniejsza obwódka, to dostarczane powietrze nie było wystarczająco czyste.

Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska będą zabrudzone filtry w urządzeniu wentylacyjnym (rekuperatorze albo centrali). Powietrze przedostaje się wtedy przez nie albo obok nich i wnosi do przewodu wentylacyjnego zanieczyszczenia, które wydostaną się następnie przez anemostaty, tworząc ślady na białym suficie.

Rozwiązujemy ten problem poprzez częstszą kontrolę i wymiana filtrów. Filtr działa poprawnie, gdy całość powietrza przechodzi przez włókninę filtracyjną, a nie omija go, na przykład bokiem. Możemy również rozważyć zamianę samych filtrów. Zamiast powszechnie stosowanych w urządzeniach wentylacyjnych, filtrów G4 zastosować wkłady o lepszej dokładności filtracji, na przykład F7. W takim jednak przypadku musimy liczyć się, ze zwiększonym oporem oraz krótszym czasem ponownego zabrudzenia filtra – kolmatacji.

Innym rozwiązaniem, szczególnie polecanym wtedy, kiedy zależy nam na bardzo dokładnym filtrowaniu powietrza, mogą być indywidualne stożki filtracyjne. Montuje się je bezpośrednio przed anemostatem nawiewnym. To rozwiązanie znajdujące się ofercie wielu producentów systemów wentylacyjnych, z pozoru najprostsze, ma jednak wadę. Po ich zastosowaniu trzeba pamiętać, kontrolować i okresowo wymieniać większą liczbę takich filtrów, w różnych miejscach na obiekcie.

Wróć do innych wpisów w FAQ