Zabrudzenia wokół anemostatów?

Zabrudzenia wokół anemostatów, to problem, który jest objawem nieprawidłowego działania. Anemostat nawiewny, umieszczamy zwykle na suficie, a jego zadanie polega na dostarczaniu świeżego powietrza do pomieszczenia. Jeżeli wokół anemostatu pojawiają się zabrudzenia – ciemniejsza obwódka, to znak, że nie było ono wystarczająco czyste.

Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska będą zabrudzone filtry w urządzeniu wentylacyjnym (rekuperatorze albo centrali). Powietrze przedostało się wtedy przez nie albo obok nich i wydostaje przez anemostaty, tworząc ślady na białym suficie.

Rozwiązaniem tego problem jest częstsza kontrola i wymiana filtrów. Filtr działa poprawnie, gdy powietrze przechodzi przez włókninę filtracyjną, a nie omija go, na przykład bokiem. Możemy również rozważyć zmianę kategorii samych filtrów. Zamiast powszechnie stosowanych w urządzeniach wentylacyjnych, filtrów G4 zastosować wkłady o lepszej dokładności filtracji, na przykład F7. W takim jednak przypadku musimy liczyć się, ze zwiększonym oporem oraz krótszym czasem ponownego zabrudzenia filtra – kolmatacji.

Stożki filtracyjne przed anemostatami.

Innym rozwiązaniem w kwestii zabrudzenia wokół anemostatów, szczególnie polecanym wtedy, kiedy zależy nam na bardzo dokładnym filtrowaniu powietrza, mogą być indywidualne stożki filtracyjne. Montuje się je bezpośrednio przed anemostatem nawiewnym. To rozwiązanie znajdujące się ofercie producentów systemów wentylacyjnych, z pozoru najprostsze, ma jednak wadę. Po ich zastosowaniu trzeba o nich pamiętać, kontrolować i okresowo wymieniać większą liczbę takich filtrów, w różnych miejscach na obiekcie.

Wróć do innych wpisów w FAQ


Jeżeli masz pytanie, albo sugestię i chcesz skontaktować się z Autorem tego wpisu, to możesz to zrobić, poprzez wysłanie wiadomości na adres : kontakt.autor@instalpol.com.pl